Cały kardamon 100 g. Kraj pochodzenia Hiszpania.
Kardamon jest obecnie trzecią najdroższą przyprawą importowaną do naszego kraju. Jednak nawet to nie przeszkadza w zwiększeniu jego popularności. Jego pikantny i słodkawy smak znany jest już nie tylko koneserom gastronomii. Kardamon można dodawać do napojów, słodkich dań i deserów. Podobnie jak szafran, kardamon dodawany jest do potraw jedynie w szczyptach.
Kardamon to egzotyczna przyprawa. Ten krzew zielny rośnie w wilgotnych lasach Indii, Sri Lanki i Chin. Roślina osiąga wysokość 3 metrów. Ma przyjemny aromatyczny cytrynowy zapach i słodko-pikantny smak. Owoce składają się z kapsułek. Zawierają one dużą liczbę czerwono-szarych do czerwono-brązowych nasion. W zależności od metody przetwarzania, kardamon dzieli się na bielony i niebielony, w całości lub mielony. Kardamon jako przyprawa lub lek znany był już starożytnym Grekom i Rzymianom.
Nasiona kardamonu zawierają białka, tłuszcze, skrobię, terpeny, kwasy karboksylowe, tiaminę, ryboflawinę i niacynę, wodę, węglowodany, tłuszcz, błonnik, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, miedź, sód, mangan, witaminę B, C, kwasy omega 3 i omega 6. Pomaga w prawidłowym trawieniu, zapobiega różnym wirusom, działa wzmacniająco na organizm, pomaga łagodzić bóle reumatyczne, pomaga w walce ze wzdęciami, osłabieniem serca, w leczeniu zapalenia dziąseł i zębów, pomaga jako środek zapobiegawczy w chorobach układu oddechowego, astmie i zapaleniu płuc, łagodzi ból gardła, kamienie nerkowe i pęcherzyka żółciowego, ma udowodniony wpływ na łagodzenie żołądka i całego układu trawiennego, pomaga w stresie, zmęczeniu lub depresji, poprawia jakość wzroku.
Odmiany kardamonu to - czarna i zielona. Czarny wariant jest częścią kuchni indyjskiej, chińskiej, wietnamskiej czy japońskiej. Szczególnie nadaje się do przygotowywania mocno przyprawionych potraw. Wariant zielony ze względu na swój słodszy, orientalny smak jest częścią kuchni z regionu Azji Południowej. Smak i aromat są bardziej intensywne, gdy kardamon zostanie zmiażdżony przed użyciem. Dlatego lepiej kupować kardamon w całości zamiast mielonego. Można go dodawać do wypieków, różnych słodyczy, lodów, domowych wędlin. Jego smak jest doskonały do aromatyzowania pieczonych owoców, kompotów, sałatek owocowych. Kardamonem można nawet doprawić herbatę lub kawę. Stosowany jest w napojach, daniach warzywnych i słodkich. Doskonale nadaje się do aromatyzowania sosów i sałatek, mięsa - mielonego i naturalnego, steków, pierników, wyrobów marcepanowych, dżemów, likierów, win. Nawet niewielka szczypta kardamonu nadaje potrawom wspaniały smak.
Przechowywać w temperaturze do 25°C i wilgotności do 75%.
43,82 zł
36,52 zł bez VAT